مباهله 4

 مُباهله۴ 

💜بسم الله الرحمن الرحیم
هست کلید درِ گنجِ حکیم
💜

🔷برهان و دلیل🔷

🌻دلایلی بر حقانیت واقعه مباهله، در سخنان پیشوایان که درود خداوند بر آنان باد و حتی برخی اصحاب پیامبر، یافت می‌شود.

💚برهانِ سعد بن ابی وقاص:
عامر بن سعد بن ابی وقاص از پدرش نقل می‌کندکه معاویه به سعد گفت:چرا تو علی را سب(دشنام و زشت گویی)نمی‌کنی؟ سعد گفت:
مادامی که سه مطلب را به خاطر دارم، هرگز او را سب نخواهم نمود، که اگر یکی از آن سه مطلب مربوط به من بود، آن را بیش از اینکه شتران سرخ‌مو داشته باشم دوست داشتم.

در ادامه او سه مطلب رادر توصیف امیرالمؤمنین (ع) ذکر می‌کند از جمله اینکه: چون آیه مباهله نازل شد رسول خدا، علی و فاطمه و حسن و حسین ( درود خدا بر آنان باد) را خواند و گفت: اَللهُمَّ هؤلاءِ اَهلُ بَیتی،یعنی خدایا اینان اهل‌بیت من هستند.(۱)

برهان امام کاظم(درود خدا بر او باد):

هارون به امام کاظم(ع) گفت: شما چگونه می‌گویید ما نسل پیامبریم، در حالی که پیامبر(ص) نسلی ندارد، زیرا نسل صرفاً از طریق فرزند پسر است نه دختر، و شما فرزندان دختر پیامبرید.


امام کاظم(ع) گفت: مرا از پاسخ به این پرسش،معاف دار! هارون گفت:‌ تو را معاف نمی‌کنم تا اینکه دلیلی از قرآن بیاوری. شما فرزندان علی(ع) ادعا می‌کنید که هیچ حرفی از قرآن نیست مگر اینکه تأویلش نزد شماست، و استدلال می‌کنید به این آیه که: …مَّا فَرَّطْنَا فِی الْكِتَابِ مِن شَیءٍ…(ترجمه: …ما هیچ چیزی را در كتاب [لوح محفوظ] فروگذار نكرده‌ایم؛…)[ انعام–۳۸] ، و [بدین طریق] خود را از رأی علماء و قیاس، بی‌نیاز می‌دانید.


امام کاظم(ع) گفت: اجازه جواب را به من می‌دهی؟
هارون گفت: بگو.

برهانی دیگر


امام(ع) فرمود:
وَ وَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَیعْقُوبَ ۚ کلًّا هَدَینَا ۚ وَنُوحًا هَدَینَا مِن قَبْلُ ۖ وَمِن ذُرِّیتِهِ دَاوُودَ وَسُلَیمَانَ وَأَیوبَ وَیوسُفَ وَمُوسَیٰ وَهَارُونَ ۚ وَکذَٰلِک نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ ﴿۸۴﴾ وَزَکرِیا وَیحْییٰ وَعِیسَیٰ وَإِلْیاسَ ۖ کلٌّ مِّنَ الصَّالِحِینَ ﴿۸۵﴾

 ترجمه: 

و به او اسحاق و یعقوب را بخشیدیم، و همه را به راه راست درآوردیم، و نوح را از پیش راه نمودیم، و از نسل او داوود و سلیمان و ایوب و یوسف و موسی و هارون را [هدایت کردیم] و این گونه، نیکوکاران را پاداش می‌دهیم. (۸۴) و زکریا و یحیی و عیسی و الیاس را که همه از شایستگان بودند، (۸۵) (سوره انعام/ آیات۸۵-۸۴)

سپس امام فرمود که پدر عیسی کیست؟
هارون گفت: پدر ندارد.

💜امام(ع) فرمود:پس خداوند صرفاً از طریق مریم او را ملحق به نسل پیامبران کرده است، و ما را نیز اینچنین از طریق مادرمان فاطمه(س)، به نسل پیامبر(ص)، ملحق کرده است. باز هم بگویم؟
هارون گفت: بگو.


در این هنگام، امام آیه مباهله را تلاوت فرموده، سپس گفت:
❣هیچ کس نگفته است که پیامبر(ص) هنگام مباهله با نصاری، به جز علی بن ابی طالب و فاطمه و حسن و حسین، شخص دیگری را تحت کساء آورده است.

پس مراد از «فرزندانمان» حسن و حسین، و مراد از «زنانمان» فاطمه، و مراد از «جان‌هایمان» علی بن ابی طالب است.(۲)
💚بنابراین، خداوند در آیه مباهله، امام حسن و امام حسین را فرزند پیامبر(درود خدا بر آنان باد) خطاب کرده است. این روشن ترین دلیل است بر اینکه اهل بیت، نسل و ذریه پیامبر(ص) هستند.

📚بن مایه ها ( منابع) :
1. طباطبائی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ذیل آیه ۶۱ آل عمران. طبق گفته مؤلف این حدیث در صحیح مسلم، صحیح ترمذی, و أبو المؤید الموفق بن أحمد در کتاب فضائل علی، و أبو نعیم در الحلیة, و حموینی در کتاب فرائد السمطین آمده است
2. طباطبایی، سید محمد حسین، همان، ص۲۳۰-۲۲۹.
https://adabkhane.com/

حسین محمدی مبارز / ایلیا

ایجاد کننده پست 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

کلمه مورد نظر را تایپ کنید و کلید اینتر را بفشارید در غیر اینصورت با دکمه Esc خارج شوید.

بازگشت به بالا